Cena hraje klíčovou roli při výběru fotovoltaiky, přece jen se jedná o investici v řádech stovek tisíc korun. Je však velmi důležité dívat se na ni v souvislostech. Jedině tak dokážete posoudit, který dodavatel fotovoltaiky vám předkládá nejlepší nabídku.
Mezi lidmi koluje řada mýtů a domněnek, které se na této stránce pokusíme uvést na pravou míru. Necháme vás nahlédnout pod pokličku toho, jak se tvoří cena fotovoltaiky. Zároveň prozradíme, na co si dát pozor, aby vaše investice do udržitelné energie dávala smysl.
Na dodatečné náklady (např. na úpravy odběrného místa) vás upozorníme už na technické schůzce a transparentně je zahrneme do cenové nabídky. Neúčtujeme si dodatečnou práci ani jiné skryté poplatky.
Víme, že rozhodnutí o koupi fotovoltaické elektrárny nejde udělat ze dne na den. Pokud potřebujete na rozmyšlenou ještě více času, rádi vám ho poskytneme.
A to až po technické schůzce. Náš technik přijede zdarma k vám domů, ověří proveditelnost instalace systému a zaměří střechu. Zjistí vaše potřeby a připraví návrh tak, aby se vám fotovoltaika vyplatila.
Naše služby stojí na prvotřídních komponentách, kvalifikované montáži, výborné komunikaci a garantované rychlosti dodání. Že je na nás spolehnutí, potvrzují reference našich zákazníků.
Pan Vařeka se na nás obrátil s žádostí o návrh fotovoltaiky pro rodinný dům s roční spotřebou elektřiny 9,25 MWh. Dům, kde žije s manželkou a dvěma dětmi, vytápí tepelným čerpadlem. Celková vytápěná plocha činí 160 m2. Elektřinou také ohřívá teplou vodu.
Navrhli jsme FVE systém o výkonu 9,89 kWp s akumulací do baterií 11,60 kWh. Celková cena fotovoltaiky činila 452 760 Kč. Pan Vařeka bydlí ve zvýhodněné oblasti, a proto dosáhl na dotaci z programu Nová zelená úsporám ve výši 176 000 Kč. Solární elektrárna na rodinný dům ho tak vyšla na 276 760 Kč vč. DPH (duben 2024).
Sestava | Množství | Cena |
---|---|---|
FVE systém o výkonu 9,89 kWp + baterie 11,60 kWh | 1 | 299 900 Kč |
Montáž FVE systému 9,89 kWp | 1 | 27 900 Kč |
Rozvaděč AC + DC včetně přepěťových ochran | 1 | 19 900 Kč |
Elektroinstalace FVE do 15 kWp | 1 | 9 900 Kč |
Konstrukce hliníková + systém uchycení na šikmou střechu | 23 | 1 250 Kč |
Instalační a pomocný materiál | 1 | 4 900 Kč |
Projekt, revize, uvedení do provozu, připojení k DS | 1 | 13 000 Kč |
Celkem bez DPH | 404 250 Kč | |
Celkem vč. DPH | 452 760 Kč | |
Dotace | -176 000 Kč | |
Celková cena po odečtení slevy a dotace | 276 760 Kč |
Kromě ceny fotovoltaiky ale pana Vařeku zajímala hlavně návratnost investice. Domácnost má poměrně vysokou spotřebu elektřiny, protože se jedná o jediný zdroj energie a pohání také tepelné čerpadlo.
Fotovoltaická elektrárna pokryje spotřebu elektřiny v domě od dubna do září. Navíc v tomto období vyrábí vysoké přebytky, které pan Vařeka prodává do sítě. Ročně mu tak solární elektrárna vydělá 18 480 Kč. Kromě toho samozřejmě šetří na elektřině zakoupené od dodavatele. Během roku v domě spotřebuje 4,4 MWh elektřiny z fotovoltaiky, což znamená úsporu 19 800 Kč. Investice do fotovoltaiky se mu tak vrátí během 7 let (při současných cenách elektřiny).
Od pana Kasala mám FVE. Vše proběhlo dle dohodnutých termínů a dle podmínek, jak jsme se předem domluvili. Co nejvíce oceňuji, jsou komplexní služby: vyřídili za mne dotaci na MŽP, připojení k síti, nechal jsem si i udělat energetický audit. V dnešní době stovek firem, které „najednou“ začali dělat i fotovoltaiku oceníte, když má někdo zkušenosti a drží slovo. Klidně se přijeďte k nám podívat na referenci.
Vladan HejnicCena fotovoltaiky na rodinný dům vychází řádově na stovky tisíc korun. Cena malé solární elektrárny o výkonu 5,59 kWp se pohybuje kolem 150 000 Kč. Cena solární elektrárny o výkonu 9,89 kWp s bateriovým úložištěm 11,60 kWh začíná na 290 000 Kč po odečtení dotace.
Cenu fotovoltaiky však v každé domácnosti ovlivňuje celá řada parametrů, a proto je nutné navrhnout cenu fotovoltaické elektrárny na klíč. Nechte si vypracovat cenovou nabídku pro svůj dům. Připravíme ji zdarma včetně výpočtu návratnosti.
Fotovoltaika o výkonu 10 kWp stojí přibližně od 200 000 Kč (bez baterií) do 290 000 Kč (s bateriemi) při využití dotace.
Výkon solárních panelů, kapacita baterií, kvalita komponent a poskytnuté záruky, cena instalace fotovoltaiky, zda je nutná úprava nebo výměna elektrorozvaděče, délka rozvodů od hlavního domovního rozvaděče k technologii, typ střechy a jak dobře je přístupná… To jsou jen některé parametry, co ovlivňují cenu fotovoltaiky. Rádi vám připravíme cenovou nabídku na míru, abyste viděli, kolik přesně bude stát fotovoltaika pro váš dům.
Maloobchodní cena se pohybuje okolo 3 000–4 000 Kč za celočerný panel o výkonu 430 Wp a rozměru 1 722 x 1 134 mm. Cena fotovoltaiky za m2 tak vychází přibližně na 1 500 Kč až 2 000 Kč, pokud bereme v úvahu pouze cenu solárních panelů pro rodinný dům.
K této částce se však musí připočíst cena ostatních komponent, cena montáže fotovoltaiky a elektroinstalace a další položky. Proto cena za 1 fotovoltaický panel příliš nevypovídá o celkové ceně fotovoltaiky.
Maloobchodní cena baterie pro fotovoltaiku o kapacitě 2,56 kWh se pohybuje okolo 30 000 Kč vč. DPH. K ceně baterií je však potřeba připočíst také cenu BMS (Battery Management System). Například při instalovaném výkonu 6,56 kWp a kapacitě akumulátorů 10,24 kWh začíná cena fotovoltaiky s baterií na 258 800 Kč po započtení dotace.
Cena hybridní fotovoltaické elektrárny je nižší, protože připojení k distribuční síti umožňuje odebírat elektřinu ze sítě, a tím pádem není potřeba instalovat tak vysoký výkon. Zároveň lze do sítě prodávat přebytky, a tím zkrátit návratnost investice.
Ostrovní elektrárna vyžaduje větší instalovaný výkon solárních panelů a větší bateriové úložiště, aby bylo možné maximálně pokrýt spotřebu domu, a to i během zimních měsíců. Proto je cena ostrovní fotovoltaické elektrárny vyšší.
Počítejte s tím, že dotace Nová zelená úsporám se nevztahuje na ostrovní elektrárny. Výjimku získáte pouze v případě, že rodinný dům není vůbec připojen k distribuční soustavě nebo z důvodu, že provozovatel distribuční soustavy nepovolil připojení FVE systému.
Výdělek solární elektrárny závisí na několika faktorech – výkonu elektrárny, účinnosti solárních panelů, geografické poloze a množství slunečního záření, ale také na aktuálních cenách elektřiny.
Solární elektrárna může generovat příjmy ve dvou formách. V první řadě vám ušetří náklady na elektřinu, kterou nakupujete od dodavatele. Solární elektrárna vám však může nejen šetřit, ale skutečně vydělávat, a to když prodáváte přebytky do sítě.
Podívejte se výše na příklad našeho zákazníka pana Vařeky. Fotovoltaika mu ročně uspoří 19 800 Kč na nákladech za elektřinu a navíc vydělá 18 480 Kč díky prodeji přebytků. Samozřejmě tyto peníze jdou první roky na splacení pořizovací ceny fotovoltaické elektrárny. Návratnost investice do fotovoltaiky u pana Vařeky činí 7 let. Poté už mu bude fotovoltaika vydělávat téměř 40 000 Kč ročně (za předpokladu stejných cen elektřiny).
Cena fotovoltaiky v naší nabídce je konečná. Na jakékoliv navýšení ceny (např. úprava elektrorozvaděče či nutnost plošiny kvůli nepřístupnosti střechy) vás vždy upozorníme už na technické schůzce. Odsouhlasená cena je pro nás závazná, neúčtujeme si žádné vícepráce.
K dodatečnému navýšení ceny může dojít pouze v případě, že se zákazník rozhodne během montáže ke změnám – například umístění střídače a baterií do jiné místnosti, než se odsouhlasilo při technické schůzce.
Návratnost investice do fotovoltaiky činí v průměru 4–8 let. Záleží ovšem na mnoha faktorech – celkové spotřebě energie, na co se elektřina v domě využívá (topení, klimatizace, bazén), kolik osob v domácnosti žije a jaký je jejich denní režim, jaký je výkon solárních panelů a kapacita baterií a další. Z toho důvodu je nutné připravit kalkulaci fotovoltaiky a výpočet doby návratnosti individuálně pro každý rodinný dům.
Na návratnost investice do fotovoltaiky mají významný vliv také ceny elektřiny a jejich vývoj. Dá se předpokládat, že cena elektřiny v budoucnu poroste. K zavírání uhelných elektráren přistupují země po celé Evropě, výroba z obnovitelných zdrojů vyžaduje vysoké investice a kvůli rozvoji elektromobility roste poptávka po elektřině. Tyto faktory budou pravděpodobně tlačit ceny elektřiny nahoru, a tím pádem se bude návratnost investice do fotovoltaické elektrárny zkracovat.
Vždy se snažíme fotovoltaický systém navrhnout tak, aby co nejlépe vyhovoval vašim potřebám a investice se vám co nejrychleji vrátila. Pokud pro váš dům fotovoltaika nedává smysl, třeba kvůli extrémně nízké spotřebě elektřiny, instalaci fotovoltaiky vám nedoporučíme. Zkrátka k vám chceme být féroví. Proto vás ani neohromíme neuvěřitelně krátkou dobou návratnosti 2 roky jako jiní dodavatelé fotovoltaiky. Na druhou stranu se můžete spolehnout, že při výpočtu návratnosti používáme realistická čísla.
Výpočet návratnosti zpracováváme zdarma v rámci cenové nabídky na fotovoltaiku. Napište si o ni.
Fotovoltaická elektrárna vám bude pravděpodobně sloužit více než 30 let. Na naše komponenty nabízíme nadstandardní záruky. Přímo od výrobce získáte 10 let záruku na baterie a střídač. Na solární panely se vztahuje záruka 25 let na technologii a lineární výkon – to znamená, že i po 25 letech zůstane zachováno minimálně 88 % původního výkonu.
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Některým domácnostem se fotovoltaika rozhodně vyplatí a investované peníze se jim vrátí během několika let. Rozhodně ale nelze říct, že se fotovoltaika hodí pro každý rodinný dům. Z toho důvodu navrhujeme fotovoltaické systémy na míru a s ohledem na vaše potřeby.
Nejdříve vás zdarma navštíví technik, který zjistí všechny důležité informace, zaměří střechu a zkontroluje elektroměrový rozvaděč. Teprve poté pro vás vypracujeme individuální výpočet ceny fotovoltaiky včetně doby návratnosti, abyste měli jasnou představu, jestli se vám fotovoltaika vyplatí.
Dotace na fotovoltaiku z programu Nová zelená úsporám činí až 160 000 Kč pro jeden rodinný dům, obyvatelé prioritních oblastí mají nárok ještě na 10 % bonus. Dotaci na fotovoltaiku pro vás kompletně vyřídíme. Přečtěte si, jak se podmínky dotace NZÚ změnily.
Cena fotovoltaických elektráren dlouhodobě klesá, a to hlavně díky nižší ceně solárních panelů. V průběhu let se vyvíjí účinnější a levnější technologie. Možná proto se ptáte, jestli by nebylo lepší s instalací fotovoltaiky ještě pár let počkat. Bohužel není možné přesně předvídat, jakým tempem a jestli vůbec bude cena fotovoltaických panelů dál klesat.
V roce 2024 se ceny fotovoltaiky dostaly na historické minimum. Zásluhu na tom mají nízké velkoobchodní ceny solárních panelů i dalších komponent. Klesly totiž ceny materiálů pro výrobu a pozitivní vliv má i celkový pokles inflace. Dalším příznivým faktorem je nízká cena kontejnerové dopravy z Číny, kterou ovšem do budoucna nelze garantovat. Například během pandemie covidu se vyšplhala na desetinásobek běžné ceny.
Stejně tak se nedá odhadnout, jak bude pokračovat vývoj na geopolitické scéně. V době covidu se ukázalo, že obrat ve světovém dění může nastat ze dne na den. Válka na Ukrajině nás zase poučila o nebezpečí energetické závislosti.
Jistí si nemůžeme být ani tím, že v dalších letech budou dostupné dotace na fotovoltaiku. Zároveň se začínají plnit kapacity distribuční soustavy, zejména u EG.D, které má již teď problém elektrárnu v určitých lokalitách připojit.
Vyplňte poptávkový formulář a náš specialista se vám do 48 hodin ozve a zpracuje vám cenovou nabídku na míru.